...
Güvenlik

PKK'nın Ağrı grubuna ağır darbe!

İçişleri Bakanlığı, 'Ara-bul-yok et' taktiğiyle Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi Ağrı Dağı kırsalında, 19 Şubat'ta 'Eren Kış-9 Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Emre Dokumacı Operasyonu'nu başlattı. Hava Kuvvetleri, JİHA ve SİHA destekli operasyonda Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı emir komutasında; jandarma komando, jandarma özel harekat (JÖH), polis özel harekat (PÖH) ve güvenlik korucu timlerinden oluşan bin 592 personel ve 82 tim görev aldı. 

Eren-Kış operasyonları kapsamında Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde PKK/KCK Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından kullanılan yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 28 metre derinliğinde ve Y harfi şeklindeki mağara tespit edildi. Teröristlerin barındığının belirlenmesi üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Yer altındaki doğal mağara bölgesi, komandolar tarafından önce çembere alındı, ardından teröristlere 'teslim ol' çağrıları yapıldı. Teröristlerin ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Savaş uçakları belirlenen hedefleri bombaladı. Çatışmanın ardından mağaranın olduğu bölgeye iş makineleri sevk edildi. İş makineleri 1,5 kilometre yol açarak bölgeye ulaştı. Güvenlik önlemleri eşliğinde 7 ekskavatör, 2 dozer, 2 rok makinesi ve teknik cihazlarla bölgede çalışma yapıldı. 

80 gün süren çalışmalar sonucu, bölgeden 14 bin 770 kamyon hafriyat çıkarılarak yer altı mağarası ortaya çıkarıldı. 9 Mayıs'ta tamamlanan operasyonda; bölücü terör örgütünün sözde Ağrı Dağı sorumlusunun da olduğu 11 teröristin cesetlerine ulaşıldı. Genişletilen operasyonda, bölgede 28 sığınak-depo-barınak imha edildi, 23 mayın- el yapımı patlayıcı, 2 termal dürbün, 2 silah üstü dürbün, 2 büyük telsiz, 4 küçük telsiz ile teröristlere ait çok miktarda silah, mühimmat, gıda ve yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi. 

Jandarma ekiplerince gizli ve her aşaması titizlikle yürütülen operasyon sırasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin bölgeye giderek, yerinde incelemelerde bulundu, operasyon hakkında bilgi aldı, birliklere moral verdi. Açıklamada, "Yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen Eren Abluka operasyonları, halkımızın desteği ile inançlı ve kararlı bir şekilde başarı ile devam ediyor" denildi.