...
Gündem

CHP'li Özel'den Eskişehir Valiliğine tepki: Gençliğe, sanata ve kültüre düşmanca yaklaşım

Özel, 'Eskişehir Valiliği'nin etkinliklere yönelik aldığı 15 günlük yasak kararı gençliğe, sanata, kültüre düşmanca yaklaşımın bir yansımasıdır.' 

“İlimiz genelinde 19 Mayıs 2022 günü yapılacak olan kutlamalar, resmi törenler, valilik ve kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile siyasi parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinlik (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb), Eskişehir Valiliği'nin kararıyla yarından itibaren 15 gün süreyle yasaklanmıştır.” 

Pek çok ünlü sanatçının katılımıyla 12-15 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir Mola Tesislerinde düzenlenmesi planlanan Anadolu Fest'ten Eskişehirspor'a destek geldi. Anadolu Fest düzenleyicilerinin açıklamasını paylaşan Özel sosyal medya hesabından Valilik kararını şöyle eleştirdi: 

“Eskişehir Valiliği'nin etkinliklere yönelik aldığı 15 günlük yasak kararı gençliğe, sanata, kültüre düşmanca yaklaşımın bir yansımasıdır. Eskişehir Valiliği aldığı kararı tekrardan gözden geçirmelidir.” 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Eskişehir Valiliği'nin 14 gün boyunca siyasi parti faaliyetleri hariç olmak üzere her türlü etkinliği yasaklama kararına tepki göstererek "Eskişehir Valiliği'nin etkinliklere yönelik aldığı 15 günlük yasak kararı gençliğe, sanata, kültüre düşmanca yaklaşımın bir yansımasıdır" açıklamasında bulundu. 

Eskişehir Valiliği aldığı kararı tekrardan gözden geçirmelidir. 

Anadolu Fest'in açıklaması şöyle: “9 Mayıs 2022 tarihinde Eskişehir Valiliğinin açıkladığı 15 günlük yasaklama kararı hakkında bizler de siz değerli katılımcılarımıza bu konuda açıklama gereğinde bulunduk. Aylar öncesinde planladığımız ve çalışmalarına başladığımız festivalimiz de bugün açıklanan karar ile sizler gibi bizde hayretler içerisinde kaldık. Gerekli yasal mecralarda başvuru yapmamıza rağmen başvuru sonrasında herhangi bir red yazısı tebliğ edilmeden üstüne festivalimizi engellemek amaçlı çıkan bu karar bizi derinden üzdü.”

Yasağın festivali engellemek için çıkarıldığını öne süren Anadolu Fest, “Bi kısmı tamamlanan sahne kurulumuz devam ederken polis ekipleri hukuka aykırı şekilde Valiliğin sözlü talimatı ile herhangi bir savcılık kararı ve belge gösterilmeden sürecimiz engelleniyor.” açıklamasını yaptı. 

Anadolu Fest tarafından yapılan açıklamada, “Binlerce insanın emeği ve gençlerin sanat aşkının engellenmeye çalışılmasını kınıyoruz. Süreçle ilgili hukuki süreçlerimiz başlatılmış ve bu konuda siz değerli katılımcılarımızı süreçten bilgilendirmelerimiz devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”